We are a leading Manufacturer of glow in the dark pigment, red pigment glow in the dark, sky blue pigment glow in the dark, green sg glow in the dark, green crd glow in the dark and green fclg glow in the dark from New Delhi, India.
₹ 2800 / Kg Get Latest Price
| Glow Duration | 2-4 hours |
| Color | Glow in the dark pigments |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | 1 kg |
| Form | Powder |
| Usage/Application | plastic,paint,Rexine,ink,murti |
| Shade | colour changing |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 14550 / Kg Get Latest Price
| Color | Red |
| Glow Duration | 4-6 hours |
| Packaging Size | 10 kg |
| Base Material | Zinc Sulfide |
| Usage Application | Ceramics |
| Form | Paste |
| Excitation Source | Day Light |
| Packaging Type | Bag Packing |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2850 / Kg Get Latest Price
| Color | Sky Blue |
| Glow Duration | 4-6 hours |
| Packaging Size | 10 kg |
| Usage Application | Inks |
| Particle Size | 0.26mm |
| Base Material | Zinc Sulfide |
| Form | Powder |
| Excitation Source | Day Light |
| Packaging Type | Bag Packing |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2650 / Kg Get Latest Price
| Color | Green |
| Packaging Size | 10 kg |
| Packaging Type | Bag Packing |
| Usage/Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2625 / Kg Get Latest Price
| Color | Green |
| Glow Duration | 4-6 hours |
| Packaging Size | 25 kg |
| Glow Type | Fluorescent |
| Usage Application | Plastics |
| Particle Size | 0.1mm |
| Base Material | Strontium Aluminate |
| Form | Powder |
| Excitation Source | Day Light |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 3450 / Kg Get Latest Price
| Color | Green |
| Packaging Size | 10 kg |
| Packaging Type | Bag Packing |
| Usage/Application | Glow In Dark Colour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India