Leading Manufacturer of white pigment glow in the dark, baby pink pigment glow in the dark, violet pigment glow in the dark, dark blue pigment glow in dark, dark pink pigment glow in the dark and iron oxide yellow from New Delhi.
₹ 13500 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Glow Duration | 4-6 hours |
| Packaging Size | 10 kg |
| Usage Application | Plastics |
| Particle Size | 0.2mm |
| Base Material | Zinc Sulfide |
| Form | Paste |
| Excitation Source | UV Light |
| Packaging Type | Bag Packing |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 9870 / Kg Get Latest Price
| Color | Baby Pink |
| Glow Duration | 4-6 hours |
| Packaging Size | 10 kg |
| Particle Size | 0.1mm |
| Base Material | Zinc Sulfide |
| Usage Application | Inks |
| Form | Powder |
| Excitation Source | Day Light |
| Packaging Type | Bag Packing |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 5450 / Kg Get Latest Price
| Color | Violet |
| Glow Duration | 4-6 hours |
| Packaging Size | 10 kg |
| Particle Size | 0.2mm |
| Base Material | Strontium Aluminate |
| Usage Application | Inks |
| Form | Powder |
| Excitation Source | Day Light |
| Packaging Type | Bag Packing |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 5550 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 10 kg |
| Brand | SCH |
| Packaging Type | Bag Packing |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 12000 / Kg Get Latest Price
| Brand | SCH |
| Color | Dark Pink |
| Packaging Size | 10 kg |
| Packaging Type | Bag Packing |
| Form | Powder |
| Shade | Dark Pink |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 148 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | 98 % |
| Packaging size | 25 kg |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Usage | Construction |
| Shade | Medium yellow |
| Origin | Indian |
| Origin Type | Synthetic |
| Color index | CI 77492 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India