We are a leading Manufacturer of r 902 titanium dioxide rutile, r104 dupont titanium dioxide, r249 rutile titanium dioxide, r902 titanium dioxide rutile, jinhai r6618 rutile titanium dioxide and titanium dioxide lr108 from New Delhi, India.
₹ 275 / Kg Get Latest Price
| Grade | Plastic Grade |
| Pigment Type | Zinc Oxide |
| Application | Ink |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Color | Off White |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Industry | Plastic Industry |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 275 / Kg Get Latest Price
| Grade | Plastic Grade |
| Packaging Size | 10 kg |
| Form | Powder |
| Molecular Formula | TiO2 |
| CAS No | 19855-56-2 |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Plastic |
| Usage/Application | Cosmetic |
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Grade | Rutile |
| Application | Plastic, PVC |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | ≥99 % |
| Whiteness | ≥98 % |
| Packaging Type | Paper Bag |
Backed by a team of well qualified and experienced professionals, we are engaged in offering a wide array of White Titanium Dioxide to our respected customers.
₹ 265 / Kg Get Latest Price
| Grade | Rutile |
| Application | PVC, Masterbatch, Paint, Plastic |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | ≥99 % |
| Brand | Dupont |
| Country Of Origin | China |
| Whiteness | ≥98 % |
| Packaging Type | Paper Bag |
Backed by a team of well qualified and experienced professionals, we are engaged in offering a wide array of White Titanium Dioxide to our respected customers.
₹ 218 / Kg Get Latest Price
| Grade | Rutile |
| Application | Paint, Plastic, Paper |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Granules |
| Country Of Origin | India |
Backed by a team of well qualified and experienced professionals, we are engaged in offering a wide array of White Titanium Dioxide to our respected customers.
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | Rutile |
| Application | Masterbatch, Plastic, Textile |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 90–94 % |
| Country Of Origin | China |
| Whiteness | ≥98 % |
| Packaging Type | Paper Bag |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | Rutile |
| Application | Paint, Plastic, Ink |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 95–97 % |
| Brand | Venator |
| Country Of Origin | China |
| Whiteness | ≥96 % |
| Packaging Type | Paper Bag |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Application | Paint, Plastic, PVC |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | ≥99 % |
| Country Of Origin | China |
| Whiteness | ≥98 % |
| Packaging Type | Paper Bag |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | Anatase |
| Application | Paint |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 95–97 % |
| Country Of Origin | India |
| Packaging Type | HDPE Bag |
Backed by a team of well qualified and experienced professionals, we are engaged in offering a wide array of White Titanium Dioxide to our respected customers.
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | Rutile |
| Application | PVC, Plastic |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 95–97 % |
₹ 270 / Kg Get Latest Price
| Application | Paint |
| Packaging Size | 25 kg |
Backed by a team of well qualified and experienced professionals, we are engaged in offering a wide array of White Titanium Dioxide to our respected customers.
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India