Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer bentonite powder clay, 50 kg bentonite powder, sch bentonite powder, bentonite clay powder and smal less pearl powder.
₹ 6.5 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| State | Powdered |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | SCH |
| Country of Origin | Made in India |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing Bentonite powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 6 / Kg Get Latest Price
| Type | Calcium Bentonite |
| Grade | Foundry Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Size | 50 kg |
| Brand | SCH |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Bag |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 6 / Kg Get Latest Price
| Grade | Super Hi Grade |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | Plastic Sacks |
| Usage/Application | Piling, Earthing, Casting etc |
| Form | Powder |
| Color | Light brown |
| Brand | SCH |
We are one of the foremost firms of SCH Bentonite Powder. Besides, we present this product at nominal rates to our customers.
₹ 6 / Kg Get Latest Price
| Color | Gray |
| State | Powdered |
| Grade | Cosmetic |
| Brand | SCH |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providinG BENTONITE CLAY to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Fragrance | Smale less |
| Usage/Application | Parlour |
| Packaging Size | 25Kg |
| Type Of Packaging | Packet |
| Brand | SCH |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing pearl powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India