Providing you the best range of white calcite powder and vietnam grounded calcium carbonate 060 with effective & timely delivery.
₹ 8.5 / Kg Get Latest Price
| Grade | Paint Grade |
| Fineness (Mesh) | 200 mesh |
| Usage/Application | Paint, Rubber, Plastic |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | White |
| Brand | SCH |
| State | Powdered |
| Country of Origin | Made in India |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing calcite powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 13 / Kg Get Latest Price
| Application | Masterbatch |
| Form | Powder |
| Particle Size | 0.3mm |
| Usage/Application | Plastic |
| Brand | SCH |
| Packaging Type | Packet |
| Packaging Size | 25 kgs |
| Formula | CaCO3 |
| Density | light |
| Color | white |
| Grade | vietpure 060 |
Minimum order quantity: 500 Kg
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing vietnam grounded calcium carbonate 060 to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 10.5 / Kilogram Get Latest Price
| Usage/Application | Paint |
| Packaging Type | Plastic sacks |
| Packaging Size | 25kg |
| Color | White |
| State | Powdered |
| Purity | 99% |
| Brand | SCH |
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India