Leading Manufacturer of vietnam calcium carbonate, sch bentonite powder, silver rainbow pearl pigment, sch 1001 coated and uncoated calcium carbonate powder, white calcium carbonate powder and sch calcium carbonate powder 1005 from New Delhi.
₹ 12 / Kg Get Latest Price
| Coating | Coated |
| Particle Size (Micron) | 0.44mm |
| Form | Powder |
| Purity | 99 |
| Formula | CaCO3 |
| Grade | Industrial |
| Brand | sch |
| Application | Plastic |
| Packaging Size | 25 kgs |
| Packaging Type | PP Bag |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 6 / Kg Get Latest Price
| Type | Calcium Bentonite |
| Bentonite Type | Potassium |
| Usage | Drilling Mud |
| Usage/Application | Drilling Mud |
| Grade | Foundry |
| State | Powdered |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
| Color | Brown |
| Packaging Type | HDPE BAG |
₹ 7800 / Kg Get Latest Price
| Color Shade | Silver White |
| Particle Size | 10-60 µm |
| Application | Paint |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Effect Type | Interference |
| Substrate | Mica |
| Form | Powder |
| Usage Medium | Solvent Based |
₹ 12 / Kg Get Latest Price
| Application | UPVC Profile |
| Coating Type | Fatty Acid |
| Particle Size | 0.2mm |
| Purity | 99% |
| Brand | SCH |
| Packaging Type | Plastic Sacks |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Grade | 1001 |
| Packaging Size | 25 Kg |
We are specialized in offering Calcium Carbonate Powder to our customers. Our presented product is extremely used in the market owing to their top features.
Other Details:
₹ 15 / Kg Get Latest Price
| Application | PVC Cables |
| Whiteness | 94 % |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Paint Grade |
| Brand | SCH |
| State | Powdered |
| Packaging Type | Plastic Sacks |
| Color | White |
| Packaging Size | 50 kg |
| Purity | 99 % |
Our presented range of White Calcium Carbonate Powder is broadly employed in the market for their durable nature. Due to their top features, these are enormously demanded in the market.
₹ 8.5 / Kilogram Get Latest Price
| Application | Masterbatch |
| Whiteness | 92 % |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Brand | SCH |
| Type | Ground Calcium Carbonate (GCC) |
| Purity/Concentration | 99% |
| Packaging Type | Plastic Sacks |
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Color | White |
| Grade | 1005 |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kilogram
Owing to the vast acquaintance, our firm is competent to present SCH Calcium Carbonate Powder. Our customers can avail this product as per their requirements.
Other Details:
₹ 18 / Kg Get Latest Price
| Brand | SCH |
| Purity | 99.9 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Application | Paint , Plastic , Cosmetic , Rubber , Toothpaste |
| Grade | Industrial |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Packaging size | 25 kg |
| Usage | WPC BOARDS, Paint, Plastic |
| Shade | Dark brown |
| Origin | Indian |
| Country of origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging size | 25 kg |
| Purity | 92% |
| Packaging Type | Bag |
| Origin Type | Synthetic |
₹ 12 / Kg Get Latest Price
| Form | Ground (GCC) |
| Coating | Uncoated |
| Particle Size (Micron) | 2 micron |
| Grade | Industrial Grade |
| Whiteness (%) | 95-97% |
| Purity (%) | 98% & Above |
| Physical Form | Powder |
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India