Pioneers in the industry, we offer brown vermiculite powder and exfoliated vermiculite powder from India.
₹ 25 / Kg Get Latest Price
| Type | Coated |
| Grade | Medium |
| Application | Insulation |
| Form | Powder |
| Color | Brown |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Agriculture |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | SCH |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing vermiculite powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 25 / Kg Get Latest Price
| Grade | Coarse |
| Application | Foundry |
| Bulk Density | 80-100 kg/m3 |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Fertilizer |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | SCH |
| Country of Origin | Made in India |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing Exfoliated vermiculite to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India