Our range of products include sch pigment powder, water soluble carbon black pigment powder, carbon black pigment powder, sch black pigment powder, black pigment powder and sudan blue pigment powder.
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Colour | Green |
| Pigment Type | Organic |
| Application | Ink |
| Packaging Type | Bag |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25kg |
| Brand | SCH |
| Form Type | Powder |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Color | Black |
| Application | Ink |
| Iodine Number | ≤30 mg/g |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | SCH |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing water soluble carbon black pigment powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Colour | Black |
| Color | Black |
| Pigment Type | Inorganic |
| Application | Plastic, Ink |
| Grade | 1001 |
| Form | Powder |
| Brand | SCH |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 99 % |
| Shelf Life | 6 Month |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing carbon black pigment powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Colour | Black |
| Pigment Type | Inorganic |
| Application | Paint |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Plastic Sacks |
| Color | Black |
| Brand | SCH |
| Packaging Size | 10 Kg |
| Weight | 22 Lbs |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Brand | SCH |
| Color | Black |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Purity | 99% |
| Form Type | Powder |
Being the foremost company, we are offering an exclusive array of Black Pigment Powder. Our offered array is famous for its attractive functions.
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Brand | SCH |
| Color | Black |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Industrial |
| Purity | 99 % |
| Grade | 1001 |
| Shelf Life | 6 Month |
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Brand | SCH |
| Color | Blue |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Purity | 99% |
| Place of origin | Delhi |
| Is It Eco Friendly | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing sudan blue pigment powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Effect Type | Pearlescent |
| Color Shade | Silver |
| Application | Coating |
| Brand | SCH |
| Packaging Type | Plastic Sacks |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form Type | Powder |
Minimum order quantity: 100 Kg
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India