Pioneers in the industry, we offer sch carbon black powder, carbon black fine powder, 1201 carbon black, carbon black printex 35, 1300 cabot black pearl and cabot carbon black regal 250 r from India.
₹ 35 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Application | Ink |
| Iodine Number | 31-60 mg/g |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Plastic Sacks |
| Pack Size | 25kg |
| Purity | 99% |
| Brand | SCH |
We are fostering in the market while providing a wide spectrum of relevant products including Carbon Black Powder to the clients.
Price Range:
Safe to use
Long shelf life
High tinting strength and stability
Antistatic agent
absorbent of ultraviolet radiation
Good quality
₹ 40 / Kg Get Latest Price
| Product Type | Carbon Black |
| Application | Paint |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 10 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Packet |
| Place of origin | India |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing carbon black fine powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 142 / Kg Get Latest Price
| Carbon Type | Graphite Powder |
| Usage/Application | Rubber |
| Application | Ink |
| Particle Size | 10–25 µm |
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Color | Z BLACK |
| Fixed Carbon | 86–90 % |
| Moisture | 1–2 % |
| Packaging Type | 25 KGA |
Minimum order quantity: 25 Kg
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing carbon black 1201 to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Grade | Pigment Grade |
| Usage/Application | PLASTIC AND INK |
| Application | Paint, Ink, Rubber, Plastic, Tyre, Masterbatch |
| Model Name/Number | PRINTEX 35 |
| Form | Powder |
| Ash Content | 0.8 MAX |
| Color | ZET BLACK |
| Iodine Adsorption Number | 65-75 |
| Shade | Z BLACK PIGMENT |
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | 20 KGS |
| Brand | ORION |
| Material | CARBON BLACK |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 360 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Iodine Number | 31-60 mg/g |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Color | Black |
| Packaging Type | 25 Kg |
| Usage/Application | Plastic |
| Application | Paint |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Grade | Pigment Grade |
| Usage/Application | Plastic |
| Application | Plastic |
| Iodine Number | 31-60 mg/g |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 10 Kg |
| Color | BLACK |
| Packaging Type | 10 KG |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Grade | Pigment Grade |
| Usage/Application | Plastic |
| Application | Plastic |
| Iodine Number | 31-60 mg/g |
| Form | Powder |
| Ash Content | ≤1 % |
| Volatile Matter | ≤2 % |
| Packaging Size | 10 Kg |
| Color | Black |
| Packaging Type | Bag |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 850 / Ton Get Latest Price
| Grade | Paper Grade |
| Brightness | 85-90% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage Application | Ceramics |
| Color | White |
| Brand | SCH |
| Usage/Application | Paints, Ceramics, Eva Footwear |
| Packaging Type | Bag |
Minimum order quantity: 1 Ton
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 10 Kg |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Density | Light Wight |
| Carbon Content | 99% Purity |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing carbon powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Brand | SCH |
| Usage/Application | Industrial |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Color | Black |
| Pack Type | Plastic Sacks |
| Grade | 1001 |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Paint |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Brand | SCH |
| Color | Black |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing carbon black pigments to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Paint |
| Brand | SCH |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Grade | N330 |
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Usage/Application | Plastic |
| Brand | IMPORTED |
| Form | Solid |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing N330 carbon black to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Paint |
| Packaging Size | 10 kg |
| Color | Black |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 12 month |
| Country of Origin | Made in India |
We are an accomplished organization which has gained name and fame in providing carbon jet black powder to the customers. We are identified as one of the leading names in the market engaged in providing a wide range of Dupont Titanium Dioxide to the clients.
Features:₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Application | Rubber |
| Iodine Number | 31-60 mg/g |
| Form | Powder |
| Ash Content | ≤1 % |
| Volatile Matter | ≤3 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
₹ 267 / Kg Get Latest Price
| Source | Rubber Scrap |
| Application | Pigment |
| Ash Content | 10–15% |
| Particle Size | 50–75 µm |
| Carbon Content | 70–80% |
| Moisture Content | 2–5% |
| Packaging Type | 25 kg Bag |
| Color Shade | Black |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Product Type | Activated Carbon |
| Application | Rubber |
| Form | Powder |
| Iodine Number | 600 mg/g |
| Ash Content | 10–15% |
| pH | 7–9 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Moisture | 2–5% |
| Grade | Rubber Grade |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 267 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Application | Rubber |
| Iodine Number | 31-60 mg/g |
| Form | Pellets |
| Ash Content | ≤2 % |
| Volatile Matter | ≤2 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India