Pioneers in the industry, we offer sch china clay powder, white china clay powder and sch kaolin powder from India.
₹ 10 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | Paper Grade |
| Brightness | 85-90% |
| Mesh Size | 240 mesh |
| Form | Powder |
| Colour | Off White |
| Brand | SCH |
| Packaging Size | 25kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Bag |
| Purity | 99.9% |
While providing a wide section of relevant products which include Clay Powder, we are meeting demands of each one of our clients.
Price Range:
Fast reaction
Safely packed
Improve shock resistance
Lowers crack tendency in finished product
Odorless
₹ 10 / Kg Get Latest Price
| Grade | Paint Grade |
| Brightness | 92-94% |
| Mesh Size | 500 mesh |
| Usage Application | Paper, Paint |
| Color | White |
| Packaging Size | 25 kg |
| Moisture | Below 0.5% |
₹ 28 / Kg Get Latest Price
| Grade | Ceramic Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Whiteness | 85 % |
| Form | Powder |
| Application | medicine, coated paper, as a food additive, in toothpaste, as a light diffusing |
| Brand | SCH kaolin powder |
| Material | Powder Foam |
| Purity | 97% |
Minimum order quantity: 25 Kg
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India