Our product range includes a wide range of precipitated silica powder, ground micro silica quarts powder and silica flume powder.
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Type | Calcium Silicate |
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Moisture | 1 % |
| Melting Point | 1650 degree c |
| Purity | 99 % |
| Usage/Application | Industrial, Rubber |
| Packaging Size | 25 kg |
| Is it Customized | Yes |
| Molecular Weight | 202.14 g/mol |
| Color | White |
₹ 16 / Kilogram Get Latest Price
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Plastic Sacks |
| Brand | SCH |
| Purity | 99% |
| Color | White |
| Form | Powder |
₹ 630 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 98% |
| Usage/Application | Paints and Coatings Industry |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10 Kg
Sunil Kharakia (CEO)
Sidharth Chem House
B 41, Sector 4, Bawana Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India